انواع نورپردازی در قسمت‌های مختلف منزل

انواع نورپردازی در قسمت‌های مختلف منزل

برای اجرای بهتر دکوراسیون‌های مدرن، باید با ویژگی‌ها و تفاوت‌های انواع نورپردازی آشنا باشیم. در دکوراسیون مدرن معمولا نورپردازی با دو هدف اصلی انجام می‌شه؛ زیبایی و کارکرد. زیباسازی محیط از اهداف اولیه و اساسی طراحان داخلی به‌شمار ‌می‌ره. در عین حال کارآیی هم مهمه. پس برای یک نورپردازی دقیق باید بدونیم کارآیی هر بخش از خونه دقیقا چیه و ما چه انتظاری از اون محیط داریم.

تقریبا همه ما با انواع نور آشنا هستیم و می‌دونیم که به دسته‌های مصنوعی، طبیعی، موضعی، عمومی و هوشمند تقسیم می‌شن. هر کدوم از این نورها کارآیی مخصوص به خودشون رو دارن و در دکورهای مختلف به کار می‌رن. در ادامه تلاش می‌کنیم ویژگی‌های نورپردازی در هر بخش از خونه رو بگیم تا طراحی جذاب و کاربردی‌تری داشته باشید.

 

نورپردازی اتاق غذاخوری

در این فضا بیشترین تمرکز باید روی میز ناهارخوری باشه. می‌تونید با یک لایه نورپردازی خطی و عمومی، همه محیط رو به‌طور یکنواخت روشن کنید و با استفاده از نورپردازی متمرکز، توجهات بیشتری رو به روی میز و وسایل ناهارخوری جلب کنید.

 

نورپردازی آشپزخانه

معمولا آشپزخانه از کاربرد‌ی‌ترین بخش‌های خونه به حساب میاد. محیطی پررفت‌وآمد که نیاز به نور کافی داره. درگذشته فقط می‌تونستیم از یک لامپ استفاده کنیم اما طراحی مدرن همه‌چیز رو تغییر داده. برای نمونه می‌تونیم از نورپردازی در کابینت‌ها یا حتی فضای اجاق‌گاز استفاده کنیم. فضای کانتر و سینک هم جزو قسمت‌هاییه که به نور زیادی نیاز داره و می‌تونه نقطه کانونی خوبی برای جلب توجهات باشه.

 

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی از اون بخش‌هایی هستن که معمولا بهشون توجه کمتری میشه اما باید بدونید که تزئین این قسمت‌ها در معماری مدرن اهمیت خاصی داره. نورپردازی کابینت روشویی و آینه‌ها می تونه شروع خوبی برای طراحی و تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام باشه. حتی آویزهای کوچیک هم می‌تونه برای فضای سرویس‌های بهداشتی مناسب باشه. می‌شه با یک نور ملایم کل فضا رو روشن کرد و با استفاده از نورهای متمرکز در قسمت آینه، به دید مطلوبی رسید. یادتون باشه می‌تونید از انعکاس نور در این فضا استفاده کنید و با حداقل هزینه، ‌نور و زیبایی بیشتری رو داشته باشید.

 

نورپردازی نشیمن

نورپردازی نشیمن کار سختی به نظرمیاد. تنها قسمتی از خونه که کارکردهای مختلفی داره، نشیمنه. پس لازمه که نورپردازی ما متناسب با همه این فعالیت‌ها باشه. باز هم می‌‌تونیم از یک لایه نور عمومی ولی به شدت ملایم استفاده کنیم. آویزهای تزئینی هم گزینه مناسبی برای نشیمن هستن اما نباید خیلی بزرگ باشن. در کنار آویزهای تزئینی می‌تونیم از آثار هنری مثل نقاشی و مجسمه برای زیباسازی فضا استفاده کنیم. یادتون نره که برای نورپردازی آثار هنری باید از جریان نورهای متمرکز کمک بگیرید. این مدل از نورپردازی‌ها کمک می‌کنن که نور لازم برای محیط فراهم بشه و در عین حال، می‌تونن زیبایی فضا رو به واسطه تزئینات جانبی تامین کنن.

نظر خود را بیان کنید