معایب و مزایای استفاده از متریال چوب در طراحی داخلی

معایب و مزایای استفاده از متریال چوب در طراحی داخلی

چوب جزو معدود مصالح ساختمانیه که هم در دکوراسیون سنتی و هم در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شه. از اونجایی که بین همه مصالح طبیعی، چوب از تنوع بیشتری برخورداره، طرفداران پروپاقرص خودش رو هم داره. البته این نکته هم یادتون باشه که نسبت به گذشته، مقاومت چوب افزایش زیادی پیدا کرده. مواد پلیمری مانند PEG می‌تونه از چوب در برابر عوامل مخرب محافظت کنه. استفاده از چوب مزایا و معایبی داره که در ادامه اون‌ها رو بررسی می‌کنیم.

مزایای استفاده از چوب در طراحی داخلی
اولین و مهم‌ترین مزیت چوب، سبک بودن اونه که برخلاف بسیاری از مصالح دیگه، حمل‌ونقلش رو خیلی آسون می‌کنه. همچنین چوب می‌تونه یکی از بهترین عایق‌های صدا باشه. پس اونهایی که حساسیت صوتی زیادی دارن، می‌تونن از چوب بیشتری در طراحی استفاده کنن. چوب مثل سایر مصالح ساختمانی با قدیمی شدن، مرغوبیتش رو از دست نمی‌ده و این باعث می‌شه که در طولانی‌مدت، هزینه‌های طراحی و بازسازی خونه کاهش پیدا کنه. چوب علاوه‌بر عایق صوتی، عایق حرارتی و برودتی هم هست. جدای از تمام این مسائل یادتون باشه که نگهداری از چوب خیلی آسونه. ‌فقط کافیه از روغن جلا استفاده کنید. با این کار ساده، زیبایی و سلامت چوب برای مدت‌ها تضمین می‌شه.

معایب استفاده از چوب در طراحی داخلی
سیستم گرمایش مرکزی خونه می‌تونه تاحدودی باعث بشه که چوب‌ها تاب بردارن و یا ابعاد و کیفیتشون تغییر کنه. البته بعضی از چوب‌ها مقاومت بالایی دارن اما درکل این مورد یکی از اصلی‌ترین معایب مصالح ساختمانی مثل چوب به حساب میاد.
با گذشت زمان ممکنه چوب‌ها ترک بخورن یا درز بینشون باز بشه که باید دائما درزگیری بشن. اگه مراحل درزگیری به‌طور کامل انجام نشه، ممکنه شکاف‌های عمیقی در سطح چوب شکل بگیره یا آب به زیر اونها نفوذ کنه که همین باعث پوسیدگی‌شون می‌شه.
اونهایی که با چوب سروکار داشتن، خیلی خوب می‌دونن که سطوح چوبی به راحتی کثیف می‌شن. البته با استفاده از روغن جلا یا لاک الکل می‌تونیم تا حدودی از این آسیب‌ها کم کنیم اما این کار باید هر دو یا سه‌ماه انجام بشه.

نظر خود را بیان کنید